Sponsor
Yazdır

Protein Tozu Nasıl Kullanılmalı ?

Yayınlanma Sporcu Ek Besinleri

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

 

Büyük Tartışmalar olsada Protein Tozunun Genel olarak Kullanımı Şu Şekildedir

protein tozu a

 

1- Sabah uyandığınızda

Uyandığımızda vücudumuz minimum 6 saatlik bir açlık ve yenilenme dönemi geçirdi. Ve tabiki yenilenme sırasında kas hücrelerindeki protein depolarıda kullanıldı. Bunları yerine koymak için 1 kaşık protein tozunu sütle karıştırarak içmeniz sabahları metabolizmanızıda hızlandıracağından gün içinde yağ yakımınızı daha fazla arttırmış olucaksınız. Ardından güzel bir kahvaltıyla öğlen yiyeceğiniz yemeği hafifleştirmiş olucaksınız.2- Öğün aralarındaEğerki sporcuysanız öğün aralarında protein tozu tüketmeniz kas yenilenmesi açısından önemli. Ayrıca diyet yapan kişilerede içindeki 0 yağ oranıyla et ve süt ürünlerinden aldığınız proteinleri oldukça az kaloriyle toz ile alabilirsiniz.

3- Antremandan hemen sonraProtein tozunu günde sadece bir kez tüketiyorsaniz, bu zaman sizin icin en önemli zamandir. Antremandan hemen sonra, vücudunuz yenilenmek ve kendine gelmek icin her hangi bir hammaddeye ihtiyac duyar. Bu hammadde yi dışarıdan almazsanız vücudunuz kendi hücrelerini yok ederek elde eder.Yanı kısacası vücudunuz kendine gelmek adına, kas inşası yerine bir düşüş olur. Bu da anlayacağınız gibi bir Body Building yapanlar için zarar vericidir.

Antremandan hemen sonra, ölçeğine göre (genelde 30 gr.) protein tozunu sütle karıştırıp tüketerek bu zarardan kaçınabilirsiniz.

4- Akşam en son işinizYatmadan önce çabuk sindirilen Whey protein yerine daha yavaş sindirilen Casein proteini alırsanız. Gece boyunca vücudunuzun yenilenmeye harcadığı proteini daha dengeli bir şekilde almış olursunuz. Casein bulamamışsanız bile 1 ölçek whey ile uyurken vücut yenilenmenize katkıda bulunabilirsiniz.


Gelelim whey proteinlerinin alımına. Sizlere önericeğim birkaç marka var ancak diğer markalarda tabiki farklı değildir. Ben sadece denediğim markaları söylemek istiyorum ; Weider, Multipower, Hardline gibi markaları denedim hepsi son derece mükemmel.

Elde etmek için birçok spor salonunda standlar bulunmakta ayrıca gittigidiyor.com dan (arama kısmına Whey yazdığınızda çıkıcak tüm ürünler) fiyat karşılaştırması yaparak salonunuzda daha ucuzsa (ki eğerki gerçek toptancıysa salonda daha ucuz olur.) ordan temin etmeniz sizin açınızdan kargo masrafsız ve uygun olucaktır.

 

Şimdi Genel olarak bazı prensiplere Bir göz atalım

Günde kaç ölçek protein tozu alınmalı

En çok sorulan sorulardan biridir bu soru. Bir çok sporcu protein tozunu nasıl kullanacağını bilmez. Unutulmamalıdır ki bu tür ürünler gıda takviyesidir aslında protein takviyesi dir.
Farklı kaynaklardan araştırıldığında günlük protein ihtiyacınızın kilo başında 0,8 gramdan 4 grama kadar tavsiye edildiğini göreceksiniz.
Burada önemli olan beslenme programınızı bilinçli şekilde hazırlamanızdır. Beslenme konusunda bilgili değilseniz, beslenme konularında internette forumları veya dergiler okuyarak bilgi sahibi olabilirsiniz. Daha ciddi düşünüyorsanız bir fitness antrenörü veya diyetisyen eşliğinde beslenme programınızı hazırlayıp takviye olarak günlük ne kadar protein tozu alacağınızın cevabını bulabilirsiniz.
Örnek vermek gerekirse; haftalık 4-5 gün fitness sporu yapan, 70 kiloluk bir bireyin günlük ortalama 140 gram proteine ihtiyacı vardır (2 gr x 70) buna göre bu sporcu günlük beslenmesinden 90 gram protein alıyorsa, protein tozu’nu ek olarak kullanması tavsiye edilir. Kısacası 50 gram proteini gıda takviyesi olarak almalı, buda 2 ölçek whey proteine tekabül eder. Gün içinde yayarak 2 ölçek protein tozunu rahatlıkla kullanabilir. Örneğin sabah uyandığında bir ölçek ve spordan sonra 1 ölçek whey protein tozu kullanılabilir.

Protein tozu kilo aldırırmıÖncelikle kilo almak için neler gerektiğini bilmemiz gerekir. Protein tozu ne kadar kalori içerir ? bu sorunun cevabını bulmak için protein tozlarının besin değerlerine bakalım.
Genelde whey protein tozlari 80-190 kalori içerir.
Bir elmada ortalama 80-130 kalori bulunur. Günde 1 – 2 elma yiyerek kilo almanız zor olacaktır, dolayısıyla protein tozu kullanıp kilo almakta çok zordur. Bir çok doktor protein tozunu kilo sorunu olanlara tavsiye eder. Halk arasında da bir çok kişi protein tozunun kilo aldıracağını ve bu nedenle kullanmanın mantıksız olduğunu düşünler var.
Bu yanlış bilginin nedeni ise büyük ihtimalle gıda takviyelerinden kaynaklanır. Sporcuların kullanmış olduğunu protein tozları, daha saf ürünlerdir, ekstra filtrasyondan geçen protein tozu ürünlerinde protein oranı yüksek karbonhidrat oranı çok düşüktür.
Kilo almak isteyen sporcular protein tozu ile karbonhidrat karışımı olan weight gainer ürünleri kullanmalılar. Bu tür ürünlerde 500-1200 kalori bulunur.
Günlük 1-2 ölçek protein tozu kilo aldırmaz.
Protein tozu kilo aldırır mı aldırmaz mı sorusuna bu yazımızda cevabını buldunuz, halen doktorunuz protein tozu kullanmanızı önerirse, hangi tür protein tozu olduğunu sormanızı tavsiye ederiz. Bir ölçeğinde ne kadar kalori içerdiğini sormanızda fayda var.

 

İnternetten Güvenilir Şekilde Protein Tozu Satın Almak

 

Protein tozları internette hemen hemen her sanal mağazada artık satışa sunulmuştur. Peki protein tozu almaya karar verdiğinizde nelere dikkat etmelisiniz ? Özellikle sanal mağazalardan aldığınız protein tozları için ne gibi önlemler alabilirsiniz ?

İnternetten Protein Tozu Satın Almak

İnternetten protein tozu satın almak çok kolaydır, ancak burada dikkat edilmesi gereken konu seçtiğiniz sanal mağazanın güvenilir olup olmaması. Burada dikkat etmeniz gerekenler:

  • Firma ne zaman kurulmuş ?
  • Sitesinde Adresi Belirtilmiş mi ?
  • Telefon numarası belirtilmiş mi ?

Protein Tozu AromasıProtein tozu seçerken bir çok kişi için aroması çok önemlidir. Bazı sanal mağazalar stoklarında bulunan aromaları sitelerinde belirtmezler. Sipariş esnasında aroma seçimi yaptığınıza emin olun.

Protein Tozu Son Kullanım TarihiBir çok sanal mağaza protein tozlarının son kullanım tarihini ürün açıklamalarında belirtmezler.  Ürün açıklamasında ürünlerin son kullanım tarihi belirtildiğine ve teslim aldığınızda doğru olup olmadığına dikkat ediniz.

Teslimat SüresiBir çok sanal mağazanın stoğu olmaz. Aynı gün kargoya verildiğine emin olunuz, böyle bir açıklama yoksa firmayı arayıp sorun. Aksi takdirde 3-4 gün içinde teslim edilir. Firma siparişi alır ve 2. firmadan/tedarikçiden ürünü tedarik ettikten sonra kargoya verir. Bu nedenle iki kez kargo süresi için beklersiniz.

MuhafazaÖzellikle yaz döneminde ürünlerin klimalı ortamlarda muhafaza edildiğine emin olun. 

Kargo ŞirketiGüvenilir ve kendini ispat etmiş kargo şirketleriyle çalıştıklarına emin olun. Örneğin Yurt içi kargo gibi firmalar Türkiye’nin en büyük sanal mağazalarıyla çalışır.

Çalışanların Bilgili OlmasıÜrün alırken danıştığınız kişinin bilgili olup olmadığına emin olun. Sporcu olup olmadığını örneğin sorabilirsiniz.

Protein Tozu Zararlı Mı?

Günümüzde birçok sporcu yapmış olduğu sporu desteklemek ve vücudun spor esnasında ihtiyacı bulunan protein ihtiyacını karşılayabilmek için protein tozu kullanmaktadır.
Protein spor yapan insanlarda, spor yapmayan insanlara göre çok daha gereklidir. Bunu karşılayabilmek adına da sporcular protein tozu kullanırlar. Son zamanlarda sıkça karşımıza çıkan “protein tozu zararlı mı?” soruları ise birçok sporcunun kafasını karıştırmaktadır.
Protein tozu bilinen kaliteli markalar tercih edilerek kullanıldığında son derece doğal ürünlerdir. Burada dikkat edilmesi gereken merdiven altı üretimürünlerden kaçınılması gerektiğidir. Gerçi hoş bu durum yediğimiz içtiğimiz her türlü gıda da geçerli olan bir kuraldır.
Protein tozları da ikiye ayrılmaktadır. Sporcular için olanı ve diğeri şeklinde iki bakımdan incelenmelidir. Özellikle eczanelerde satılan protein tozları sporculariçin yeterli olmamaktadır. Çünkü bir sporcunun kullanacağı protein tozununiçerisinde %70 protein oranın bulunması gerekmektedir.
Proteinleri aslına bakıldığında yediğimiz süt ve süt ürünlerinden de eldeedebiliriz, fakat bu hayvansal ve bitkisel besinler ile birlikte vücuda çeşitliyağlarda girebilecektir. Bu durumun önlenebilmesi adına spor yapan ve sağlıklıbeslenerek kilo ve yağlanmayı önlemek isteyen kişilerin direkt protein tozunukullanmaları çok daha iyi bir çözüm olmaktadır.
Dolayısıyla “protein tozu zararlı mı” gibi kaygıların kesinlikle gerçekliği sözkonusu değildir. Gönül rahatlığı içinde protein tozu kullanabilirsiniz. Proteintozu eğer ki zararlı bir ürün olsaydı eczanelerde satılmazdı. Protein tozu günümüzde birçok rahatsızlık durumunda dahi hekimlerin hastalara tavsiye ettiği ürünler arasında yer almaktadır.


Amino asit kullanımı

 

İyi görünümlü bir vücut için birçok insan spor yapmaktadır. Vücut geliştirme salonlarındaki aletler bir insanın vücudunu geliştirmesinde çok büyük etkisibulunan ürünlerdir. Bir insan eğitmenlerin öneri ve tavsiyelerine uyarakdüzenli olarak vücut geliştirme sporu yaptığında istemiş olduğu görünümekolayca sahip olabilir. Fakat yapılan spor hareketlerini destekleyici bazı ürünlerkullanıldığında yapılan sporu desteklemek mümkündür. Bu sayede çok daha sıkıve kalıcı şişkinlikte bir vücuda sahip olabilirsiniz.
Amino asitler vücut gelişimini destekleyici ürünler arasında listenin başınıçekmektedir. Birçok bilinçli spor salonunda da önerilmektedir. Bu ürününsporcular tarafından kullanılması istenilen ölçülerde bir vücut için zorunludur.
Amino asitler insan yaşamı için gerekli olan karbon, hidrojen, oksijen ve azotunbirleşiminden meydana gelir. Amino asitler mutlaka gıdalar ile alınmalıdır.Doğrudan vücuda alımı çeşitli problemleri beraberinde getirebilir; bu nedenlebu ayrıntı kesinlikle göz ardı edilmemelidir. Amino asit kullanarak büyümehormonlarınızın salınımını hızlandırmış olursunuz bu sayede kaslarınız çok dahakısa sürede istenilen duruma gelebilmektedir.
Amino asitler gereksinim kadar kullanılmalıdır. Fazla kullanım sürecindeistenilen sonucu elde edemeyebilirsiniz. Bu nedenle eğitmeninizin kontrolü dâhilinde kullanmanız en büyük şarttır. Aksi takdirde beklenilen sonucu eldeedemeyebilir, fuzuli masraf yaparak ekonominize zarar verebilirsiniz.

Protein Tozu Zararları

Bu yazımızda protein tozları hakkında sıkça sorulan sorular biri : Protein Tozu Zararlı Mı ? sorusunun cevabını siz sayın okuyucularımıza bilgisini vereceğiz.
Öncelikle protein tozlarının ne olduğunu bilmeyen bir çok kişi olduğunu belirtmek gerekir. Protein tozları aslına bakıldığında ek beslenme ürünleridir. Spor yapmayanlarda gönül rahatlığıyla kullanabileceği bir gıda ürünüdür.
Sporcuların özellikle en çok tükettiği protein tozu Whey Protein, peynir altı suyundan özel filtrasyonla toz haline getirilir. Yağlardan, sudan, laktoz ve minerallerden büyük oranda arındılır. Bu sayede ‘sadece’ protein almak çok daha kolay oluyor. Ürünlerin bir çoğunda aroma vardır, kakao, muz, çilek ve vanilya aromaları en çok yaygın olan aromalardır. İçimi çok kolay ve leziz olmaktadırlar.
Peki fazla protein alımının zararları var mıdır ?

  • Laktoza karşı alerji

Öncelikle laktoza karşı alerjiniz varsa İzole whey protein (İsolate) kullanmanız gerekmekte.
Laktoz alerjisi olan kişiler bu nedenle konsantre içerikli whey proteinlerden uzak durması gerekebilir. İzole whey proteinlerinde laktoz oranı %1den daha düşük olmakta. Konsantre proteinlerde ise %5-6 gibi oranlar değişebiliyor.

  • Sivilce

Aşırı protein alımı bazı kişilerde akne’ye (sivilce) yol açabilmekte.

  • Böbrek taşı oluşması

Aşırı protein alımı bazı kişilerde (nadir olsa dahi) böbrek taşı oluşumuna etken olabilir. Aşırı protein alındığında (kg başında 3-4 gr) böbrekleriniz sindirim konusunda zorlanır buna göre olası tepkileri:
Böbrek taşıyla ilgili Uzmantv sitesinden bilgi alabilirsiniz:

Protein Shake – Tarifleri

Protein tozları yıllar öncesinde olduğu gibi iğrenç tadlara sahip değildir. Artık bir çok ürün milk shakeler kadar leziz dir.
Protein tozlarını karıştırmadan önce herzaman için shaker veya blender kullanmanızı öneririz.
Shaker (toz karıştırıcı) bir çok sanal mağazada 15 TLye (supplementler.com) satılmaktadır.
Burada sizinle paylaşacağımız tariflerde ise mutlaka blender kullanmanızı öneririz.
Gerekli malzemeler:
Süper Kahvaltılık:40 g Whey protein (Hardline Powerpro Karamel aromalı)
300 ml yağsız süt
1 çay şekeri. Nescafé
———————-
Kick Start35 g Whey protein(Çikolata)
40 g Yulaf ezmesi
250 ml yağsız süt
20 g badem

 

——————–
Strawberry Delight3 adet. yumurta beyazı
35 g whey protein (çilek)
50 g Buzlu Çilek
2 g Vanilla
100 g Yağsız yoğurt
Tadlandırıcı (Splenda)

Unutulmamalıdır ki her şeyin fazlası zarardır ve organizmaya zarardı dokunabilir , bu yüzden ne kullanacaksak bilinçli bir şekide kullanmalıyız !

{jcomments on}

 

SvB Ekibi - Yazarlarımız
Super User
Author: Super UserEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yazar Hakkında
Super User