Sponsor
Yazdır

Sporda Sakatlanma

Yayınlanma Sağlık

Kullanıcı Oyu:  / 2
En KötüEn İyi 

spor-sakatlanma

Sporda Sakatlanma

Spor sakatlanmaları genellikle ağrı ile ortaya çıkabilmektedir. Bunun temel nedeni spor sakatlanmalarının diğer sakatlanma çeşitlerinden farklı olmasından kaynaklanıyor. Spor sakatlanmalarına bir çok sebep neden olabilir ancak en sık karşılaşılan ve dikkat etmeniz gereken birkaç husus vardır. Spor sakatlanmalarının temeli spor yapan insanların aşırı kas geliştirme veya vücut yapma hevesi ile anlık şekilde çok fazla egzersizler yapması ile meydana gelmektedir. Vücudun taşıyabileceği belli egzersizler vardır ve bunları vücudunuza yavaş yavaş adapte edilmesi gerekir. Bu durumu eğer araba kullanmayı ya da bisiklet kullanmayı biliyorsanız kolayca kavrayabileceğinizi düşünüyorum. Çünkü en iyi şekilde bununla betimleyebiliriz. İlk başta kalkışlarınız çok anidir hatta çoğu acemi arabasını ya da bisikletini sırf acemiliği yüzünden çöpe atmak zorunda kalmıştır. Fakat zamanla kalkışlar daha düzenli hale gelmeye başlamış ve hız bile yapılabilmektedir. Bu durum için de aynısı söz konusudur.

spordasakatlıkSporda sakatlanmaları da bunlara benzetebiliriz. Bu yüzden sporda sakatlanmanın önüne geçmenizdeki temel etken aceleci davranmamaktan geçiyor. Bunun yanında spor sakatlanmaları ciddi bir sorun olup en kısa süre de tıbbi müdahale gerektirmektedir. Tedavi sonrasında büyük oranda tekrar sakatlanmalar önlenebilmektir. Spor sakatlanmalarının tedavi şekilleri sakatlığa göre değişiyor ancak en temel olarak spor sakatlanması geçiren sporculara fizik tedavi uygulaması yapılmaktadır. Ayrıca bunun yanı sıra spor sakatlanmalarında rehabilitasyondan da faydalanılmaktadır.Kaldırabileceğiniz kadar ağırlık seçiniz ve ağrılıkları kademeli olarak arttırınız bir anda yükleme yaparsınız hem sporunuz yarıda kalır hem sakatlanıp hevesiniz kaçar.Spor sakatlanmalarının ana nedenlerinden biride ısınmadan spora başlamaktır.

Isınma egsersizleri yapmadan kesinlikle spora başlamayınız ! Sitemizde ısınma hareketlerinden oldukça bahsettik uygulamanızı tavsiye ederiz !

 

 

(Kesinikle Kopyalanıp , Çoğaltılamaz ! Her Hakkı Saklıdır ! )

 

SvB Ekibi

   

 

DMCA.com

 

 

 

    Protected by Copyscape Online Infringement Detector

SvB Ekibi - Yazarlarımız
Opr.Dr.Mustafa Mete
Author: Opr.Dr.Mustafa MeteEmail: Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.
Yazar Hakkında
Tıp Doktoruyum , Spora ilgim uzun yıllar once basladı ve halen devam etmektedir...